Pranie – poradnik, który powinien przeczytać każdy

żółte pralki w pralnie

Pranie choć sprawia wrażenie być czynnością bardzo prostą, wielu osobom może sprawić niezły problem. Nowoczesne sprzęty piorące mają programy opisane w bardzo przyjazny sposób, lecz, co jeśli nasza pralka nie posiada tych udoskonaleń? Oto kilka zaleceń, które opłaci się wziąć pod uwagę!

1. Posortowanie odzieży

Ważne, by nie upychać wszystkich ubrań jednocześnie do pralki. Segregujemy ciuchy po barwach jak też tkaninach, z których są zrobione. Jeśli chodzi o barwy to pranie wypada posegregować na jasne, czarne oraz wielokolorowe. Należyta selekcja kolorów umożliwi uniknięcie pofarbowania ciuchów. Nie każdy materiał toleruje taką samą temperaturę. Najłatwiej odczytywać metki, jaka temperatura prania jest polecana przez wytwórcę. W odmiennej temperaturze będziemy prali materiał jeansowy, bawełnę czy poliester.

2. Czytaj metki!

Jak już wcześniej pisaliśmy dobrze jest spojrzeć na wytyczne odnośnie prania zamieszczane na metkach. Dzięki nim dowiemy się nie jedynie, jaka jest właściwa temperatura prania, jednak też czy w ogóle powinniśmy prać albo prasować.

3. Temperatura wody

Bardzo istotny jest wybór najwłaściwszej temperatury. Wrażliwe materiały pierzemy w małych temperaturach. Ciężkie zabrudzenia w wysokich. Też czarne ubrania należy prać w niskich temperaturach, dzięki czemu nie stracą tak prędko swojego koloru.

4. Wybór środka do prania

proszek do praniaCzarne, białe czy kolorowe? W zależności od tego, jakie będzisz robić pranie, dobierz właściwy specyfik. Dostępnych jest dużo preparatów – proszki, kapsułki a także płyny. Nie zapomnij, aby preparat był dostosowany do koloru prania! Co więcej opłaca się także użyć płynu do płukania, jaki nada praniu świeży zapach. Możesz także dorzucić do pralki specjalne chusteczki, jakie mają za zadanie wychwytywać pigmenty, które w razie czego mogły by ufarbować inne ciuchy.

5. Uruchamiamy pranie

Posortowane ciuchy trzeba umieścić w bębnie pralki, dołożyć specyfiki do prania, wybrać stosowny program, zamknąć drzwi od pralki i ją włączyć. Prawda, iż niezwykle proste?