Telewizor jako ozdoba salonu

Telewizor jako ozdoba salonu

Dzisiaj telewizor to coś więcej niż tylko odbiornik telewizji. Dzięki funkcji SMART, która dzisiaj jest już standardem, telewizor stał się multimedialnym centrum rozrywki. Przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów, by telewizor stał się również ozdobą naszego salonu.

 Wiszący czy stojący?

Najważniejszą decyzją jaką musimy podjąć przed aranżacją wnętrza z telewizorem jest sposób jego montażu. Tradycyjnym sposobem jest ustawienie telewizora na szafce RTV, jednak powieszenie go na ścianie daje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tradycyjny sposób, warto wybrać do tego nowoczesne wiszące szafki RTV. Rozwiązanie takie nada naszemu pomieszczeniu lekkości i sprawi, że telewizor na niej umieszczony stanie się ozdobą salonu. Jeżeli chcemy, aby telewizor był rzeczywiście ozdoba salonu unikajmy stawiania go na komodach i we wnękach meblościanek.

Podwieszenie telewizora. Jaki sposób wybrać

Na rynku dostępna jest cała gama różnych wieszaków do telewizorów. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać musimy zdecydować się na  jedno z rozwiązań. Jeżeli chcemy by nasz telewizor znalazł się we wnęce wykonanej z zabudowy kartono-gipsowej, najlepiej wybierać wieszaki, które powodują, że telewizor jest blisko ściany, na której go montujemy. Zabudowa tak to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające na dodatkowe podświetlenie led wokół zabudowy lub telewizora. Telewizory, które są same wyposażone w takie podświetlenie, również nadają temu rozwiązaniu wyjątkowego charakteru. Jeżeli chcemy by nasz telewizor mógł być ruchomy, musimy wybrać wieszaki na wysięgnikach. Jest to rozwiązanie szczególnie cenne w pomieszczeniach, które pełnią kilka funkcji np. w salonie połączonym z jadalnią.

 Wygląd ściany kluczowy

Aby telewizor mógł pełnić funkcję ozdobną kluczowy jest wygląd ściany, na której go montujemy. Idealnie do tego sprawdzają się jasne ściany, które podkreślają czerń wyłączonego telewizora. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon wydaje się większy i jaśniejszy. Ciekawym rozwiązaniem jest też pas z cegieł na wysokość pomieszczenia, na którym wieszamy telewizor. Nada to pomieszczeniu loftowego charakteru i ożywi całą przestrzeń salonu. Idealnie komponującą się telewizorem powierzchnią jest również beton architektoniczny. Pomieszczenia o industrialnym charakterze są idealnym miejscem na stworzenie w nich domowego kina z dużym telewizorem w centralnym miejscu. W połączeniu z designerską półką na dekodery i odtwarzacze stworzy niezapomnianą i nowoczesną przestrzeń.

 Nie zapominajmy o detalach

Przed montażem telewizora zadbajmy o to by kable zasilające i antenowe były niewidoczne po zamontowaniu telewizora. Szczególnie przy odbiornikach wiszących jest to niezbędnie by ściana, na której mamy telewizor mogła pełnić wizytówkę salonu i całego domu. Pamiętajmy, aby zamontować telewizor w bezpiecznej dla dzieci wysokości i odpowiednio go zabezpieczyć na wieszaku. Ważne jest też, by wysokość montażu dostosować do wysokości kanapy lub rogówki, z której będziemy oglądać telewizję.

Bardzo istotnym elementem jest dopasowanie wielkości telewizora do wielkości pomieszczenia i odległości od kanapy. Zbyt duży odbiornik w stosunku do pomieszczenia przytłoczy je i dodatkowo będzie miał negatywny wpływ na nasz wzrok.

Telewizory dzisiaj to przeważnie podstawowy element wystroju każdego salonu. Dobrze zamontowany, w ciekawej zabudowie potrafi być centralnym punktem dekoracyjnym pomieszczenia.